لایک شدن توییت‌ها توسط اکانت‌های فیک خارجی

زمان تخمینی مطالعه ~ 4 دقیقه


حدود دو هفته است که از شروع گسترده‌ی اتفاقی عجیب در توییتر می‌گذرد. اتفاقی که موجب تعجب بسیاری از کاربران ایرانی شده و هنوز علت اصلی آن مشخص نشده است.

طبق شواهد موجود ماجرا حدودا از ۲۶ فوریه ۲۰۱۷ شروع می‌شود. کاربری به نام MelinaKh متوجه می‌شود که یکی از توییت‌های او توسط تعداد زیادی از اکانت‌های غیرایرانی به شکل عجیبی لایک شده است.


اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. به فاصله‌ی چند روز، تعداد زیادی از توییت‌ها و منشن‌های کاربران دیگر نیز با این اتفاق مواجه می‌شوند و مسلما این مسئله در این ابعاد، شک و شبهه‌ی خریداری یا استفاده از لایک فیک «توسط یک کاربر برای توییت‌های خود» را رد می‌کند.

مانند:

تعداد توییت‌های لایک شده به این شکل در روزهای اخیر زیاد بوده و صرفا برای نمونه به همین چند مورد اکتفا شده است.
و اما این ماجرای عجیب مصادف می‌شود با منشن‌های یک اکانت در ظاهر روسی زبان به کاربران ایرانی که لایک شدن توییت‌هایشان توسط اکانت‌های ناشناخته را تجربه کرده‌اند. منشن‌هایی تهدید آمیز که بیش از پیش، شک و شبهه‌ی موجود در این ماجرا را افزایش می‌دهد.

منشن‌های تهدیدآمیز به زبان روسی

لینک این اکانت: system


اینکه چرا یک اکانت در ظاهر روسی به کاربران ایرانی که توییت‌هایشان پشت سر هم لایک می‌شود، منشن می‌دهد و آنها را تهدید می‌کند که اکانت‌هایشان تعلیق (suspend) خواهد شد یک وجه ماجراست. وجه دیگر آن اکانتی با نام پویشگر PouyeshGar است که توسط گروه‌های سایبری دولت ایران کنترل می‌شود و به این موضوع این‌گونه می‌پردازد!

منشن‌های تهدیدآمیز به زبان روسی

منشن‌های تهدیدآمیز به زبان روسی

منشن‌های تهدیدآمیز به زبان روسی
طبق اطلاعات موجود، تاکنون موفق به استخراج نزدیک به سه هزار اکانت از مجموعه اکانت‌هایی که این‌گونه توییت‌ها را لایک می‌کنند شده‌ایم.

آماده‌سازی این لیست با کمک دوست عزیزم هوشمند بوده و پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از لایک شدن خودکار توییت‌هایتان، این لیست را از قسمت مسدودسازی حساب‌ها (Blocked Accounts) در تنظیمات حساب کاربری، وارد سازی (import) کنید.

منشن‌های تهدیدآمیز به زبان روسی منشن‌های تهدیدآمیز به زبان روسی

دانلود لیست - نسخه‌ی یکاینکه علت اصلی ماجرای لایک شدن این توییت‌ها چیست و انگیزه‌ی شخص یا اشخاص پشت‌پرده‌ی این ماجرا چیست، موضوعی است که از طریق مسئولان توییتر پیگیر آن هستیم.

اما آنچه مشخص است، این‌گونه حملات به کاربران سازمان‌یافته بوده و با قصد تخریب و زیر سوال بردن فعالیت‌ها همراه است. همچنین با توجه به قوانین و توضیحات توییتر در خصوص فعالیت‌های جعلی1، می‌توان آن را تلاشی برای به تعلیق درآوردن اکانت‌های قربانیان این ماجرا عنوان کرد که می‌بایست جلوی آن گرفته شود.


سرویس نظردهی دیسکاس

csp-upgrade-insecure-requests-test

Test upgrade-insecure-requests with an upgrade.…

امان از دست آتیش بیار معرکه!

بررسی مجموعه اکانت‌های فیک متعلق به پایگاه خبری تحلیلی جام‌نیوز! با حضور افتخاری سارا بارانی، خانوم شکیبا، آتیش بیار معرکه و...…