توییتر امن

زمان تخمینی مطالعه ~ 6 دقیقه


این روزها عضویت در شبکه‌ی اجتماعی توییتر، بیشتر از همیشه مورد توجه کاربران ایرانی قرار گرفته است؛ لذا دانستن نکات امنیتی پایه و برخی از تنظیمات برای ایمن سازی حساب‌های کاربری و حفظ حریم خصوصی از مهم‌ترین مواردی است که کاربران پیش از شروع فعالیت جدی در این ‌وب‌سایت باید آن‌ها را بدانند و رعایت کنند.

توجه به تمامی این نکات و موارد برای کاربران قدیمی توییتر هم خالی از لطف نیست. بنابراین تک تک مراحل این مطلب را با دقت، همزمان با مطالعه بررسی کنید. ضمنا در پایان این مطلب به رفع چند مشکل متداول در توییتر اشاره خواهم کرد.
فعال‌سازی تایید هویت دو مرحله‌ای

فعال‌سازی تایید هویت دو مرحله‌ای، به شما این امکان را می‌دهد که به همراه رمز ورود، هر بار از یک کد امنیتی جداگانه که به شماره‌‌ی موبایل‌تان پیامک می‌شود، استفاده کنید.


 تایید هویت دو مرحله‌ای


برای فعال‌سازی تایید هویت دو مرحله‌ای از مسیر Settings > Account از زیرمجموعه‌ی Security بخش Login verification گزینه‌ی Verify login requests را در کامپیوتر و در موبایل از مسیر Settings > Account > Security گزینه‌ی Login verification را فعال کنید.

یادآوری: چنانچه تا به حال برای حساب کاربری‌تان از شماره تلفن استفاده نکرده‌اید، توییتر برای فعال‌سازی این قابلیت از شما می‌خواهد تا در بخش تنظیمات مربوط به Mobile این کار را انجام دهید.
فعال‌سازی گزینه‌ی حفاظت از بازیابی رمز ورود

توییتر برای جلوگیری از هر گونه سوءاستفاده‌ی احتمالی از قابلیت بازیابی رمز عبور توسط افراد ناشناس، تنظیماتی را در نظر گرفته است که با فعال سازی آن به هنگام درخواست برای بازیابی حساب کاربری، اطلاعات بیشتری مانند ایمیل و شماره تلفن از کاربر پرسیده شود. این قابلیت باعث می‌شود برخی از تهدیدات متداول توسط افراد سودجو و هکرها خنثی شود.


حفاظت از بازیابی رمز ورود


برای فعال‌سازی این قابلیت از مسیر Settings > Account از زیرمجموعه‌ی Security بخش Password reset گزینه‌ی Require personal information to reset my password را در کامپیوتر فعال کنید.

نکته: برای فعال‌سازی این قابلیت حتما باید از طریق مرورگر کامپیوتر اقدام کنید.
غیرفعال کردن موقعیت جغرافیایی

به صورت پیش‌فرض توییتر این امکان را به کاربر می‌دهد که به همراه هر توییت‌، موقعیت جغرافیایی خود را نیز اعلام کند. اما از آنجایی که موقعیت جغرافیایی بعضی از کاربرها، به ویژه کاربران ایرانی می‌تواند جزء اطلاعات حساس آن‌ها محسوب شود، غیرفعال کردن کلی آن برای جلوگیری از هرگونه خطای کاربری و لو رفتن موقعیت مکانی توصیه می‌شود.


غیرفعال‌سازی موقعیت جغرافیایی


برای اطمینان از خاموش بودن این قابلیت، از مسیر Setting > Privacy and safety از زیرمجموعه‌ی Privacy بخش Tweet Location گزینه‌ی Add a location to my Tweets را غیرفعال کنید.
غیرفعال‌ کردن قابلیت شناسایی

یکی دیگر از قابلیت‌های توییتر، امکان شناسایی دوستان و آشنایان در این شبکه‌ی اجتماعی است. این قابلیت به افراد اجازه می‌دهد تا با فعال‌سازی تنظیمات شناسایی کاربر توسط ایمیل و شماره تلفن‌، دوستان و آشنایان خود را از حضور در توییتر مطلع سازند و همچنین به واسطه‌ی ایمیل و شماره تلفن قابل جستجو باشند.

اما این موضوع نیز برای بسیاری از کاربران ایرانی که تمایل دارند به صورت ناشناس در این شبکه اجتماعی فعالیت داشته باشند، ممکن است حاشیه ساز شود. بنابراین توصیه می‌شود این قابلیت را نیز غیرفعال کنید.


 قابلیت شناسایی و جستجو


برای غیرفعال سازی این ویژگی از مسیر Settings > Privacy and safety از زیرمجموعه‌ی Privacy بخش Discoverability گزینه‌های Let others find me by my email address و Let others find me by my phone number را غیرفعال کنید.
بررسی برنامه‌ی متصل به حساب کاربری

توییتر به عنوان یکی از شبکه‌های اجتماعی معتبر و شناخته شده این امکان را به کاربران خود می‌دهد که از طریق حساب کاربری توییتر در دیگر وب‌سایت‌ها ثبت‌نام کنند. همچنین بسیاری از سرویس‌ها و برنامه‎‌های مرتبط با توییتر نیز برای فعال‌سازی و استفاده، نیاز به اتصال به حساب کاربری دارند.

این موضوع در عین کارایی‌های که دارد، در مواردی می‌تواند برای کاربرها مشکل ساز شود. به ویژه زمانی که کاربر دسترسی‌های مختلف حساب توییتر خود را به وب‎سایت و برنامه‌ها ناشناس می‌دهد. بدین ترتیب، وقوع هرگونه سوءاستفاده به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود.

برای مثال ارسال توییت‌های ناخواسته در زمان‌های مختلف، ارسال پیام‌های گوناگون و گروهی به سایر افراد که در مواردی با لینک‌های آلوده یا محتوای پورنوگرافی همراه است.


برنامه‌های متصل به توییتر


بنابراین برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، دسترسی‌های برنامه‌های متصل به حساب کاربری‌تان را از مسیر Settings > Apps بررسی کنید و دسترسی موارد ناشناس یا برنامه‌های قدیمی که از آنها استفاده ندارید را با کلیک روی Revoke access قطع نمایید.
بررسی آخرین دسترسی‌ها

توییتر با ثبت و ذخیره‌ی سوابق ورود و اتصال به حساب، امکان بررسی زمان و مکان آخرین دسترسی‌ها را به حساب کاربری فراهم کرده است.

بررسی آخرین سوابق و توجه به زمان دسترسی، مکان و IPها می‌تواند در دوره‌های زمانی مختلف، شما را از دسترسی دیگران به حساب کاربری‌تان مطلع سازد. برای مشاهده‌ی این بخش در کامپیوتر از مسیر Settings > Your Twitter data اقدام کنید.


اطلاعات و سوابق دسترسی


فراموش نکنید در صورت مشاهده‌ی موارد مشکوک در لیست سوابق ورود (Login history)، رمز ورود خود را بلافاصله تغییر دهید، همچنین دسترسی برنامه‌های ناشناس را قطع کنید. انجام این کارها می‌تواند مانع از دست رفتن کنترل کامل حساب کاربری شما شود.

نکته: در صورت استفاده از فیلترشکن برای اتصال به توییتر، در این لیست اسامی کشورهای مختلفی را مشاهده خواهید کرد.
رفع مشکل آنلاک

اگر برای ثبت، فعال‌سازی و رفع محدودیت (Unlock) در توییتر با شماره تلفن ایران مشکل دارید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.


آنلاک کردن اکانت


۱) از طریق کامپیوتر وارد سایت توییتر شوید. پس از ورود به حساب، توییتر پیغام زیر را به شما نمایش خواهد داد. از لیست کشورهای موجود آمریکا (United States) را انتخاب کنید. سپس در مرورگرهای فایرفاکس یا کروم کلید‌های Ctrl+Shift+I را با هم فشار دهید تا Developer Tools / Inspect باز شود. در بخش Inspector / Elements کلیک کرده و بعد از آن کلیدهای Ctrl+F را با هم فشار دهید تا قابلیت جستجو در بین کدها نمایش داده شود.


آنلاک کردن اکانت


۲) در کادر جستجو عبارت United States را جستجو کرده و پس از یافتن آن، مقادیر زیر را در کدها را به این شکل تغییر دهید.


آنلاک کردن اکانت


۳) پس از تغییر کدها، می‌توانید شماره تلفن خودتان را وارد سازید.


آنلاک کردن اکانترفع مشکل نوتیفیکیشن

اگر در دریافت نوتیفیکیشن مشکل دارید و فعالیت‌های مرتبط تعاملی با دوستانتان را نمی‌بینید، مراحل زیر را بررسی و امتحان کنید.

۱) دسترسی‌های برنامه‌های اضافی و ناشناس را از حساب کاربری‌تان قطع کنید.

۲) حساب کاربری‌تان را به مدت ۲۴ ساعت غیرفعال (Deactive) کنید. سپس حساب کاربر‌ی‌تان را فعال کنید تا تنظیمات شما به صورت کامل بازخوانی مجدد شود.

۳) اگر با انجام مراحل فوق مشکل‌تان رفع نشد، از طریق این فرم گزارش در بخش پشتیبانی توییتر اقدام کنید.
سخن پایانی!

مبحث امنیت در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی موضوعی بسیار طولانی و پیچیده است و نمی‌توان آن را همیشه ۱۰۰% تضمینی بیان کرد. اما دانستن نکات پایه و رعایت موارد اشاره شده، مطمئنا در تامین امنیت و حفاظت از اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کاربران نقش بسزایی دارد.

فارغ از الزامی بودن رعایت موارد فوق، چند نکته برای سخن پایانی و حسن ختام این مطلب!

  • ● از صحت و امکان دسترسی به ایمیل و شماره تلفن مورد استفاده برای حساب کاربری توییتر خود اطمینان حاصل کنید.

  • ● به همه‌ی کاربران توصیه می‌شود که از سرویس ایمیل یاهو برای حساب کاربری استفاده نکنید.

  • ● از تایید دسترسی برنامه‌ها و سایت‎های ناشناس به حساب کاربری خود بپرهیزید.

  • ● همیشه توجه داشته باشید اطلاعات ورود به حساب کاربری را فقط و فقط در خود وب‌سایت توییتر وارد کنید. بنابراین اول بررسی دقیق نشانی سایت، بعد وارد کردن اطلاعات!

  • ● به فرستنده و متن ایمیل‌های دریافتی با نام توییتر با دقت توجه کنید و روی لینک‌های موجود در متن ایمیل‌ها بلافاصله کلیک نکنید. احتمال فیشینگ از طریق ایمیل بسیار بالاست.

  • ● در صورت بروز مشکل و یا هر گونه سوال در توییتر می‌توانید با من @kevinmiston در ارتباط باشید.

سرویس نظردهی دیسکاس

هویت ناشناس و اسم مستعار

اسم مستعار چیست و چرا اسم مستعار مهم است. پاسخی به حسام‌الدین آشنا :)…

امنیت یک محصول نیست، اما یک فرآیند است

بررسی ۲۰۰ وب‌سایت پر بازدید و معرفی اولیه برخی از فناوری‌های امنیتی در وب…